Pałuckie godanie

25 listopada czworo uczniów naszej szkoły zmierzyło się z wyzwaniem jakim jest interpretacja wierszy w języku naszych babć i dziadków – gwarze pałuckiej.

Tego dnia Zuzanna Jędrzejczak z klasy Vc, Edyta Karczewska z kl. IVa, Nadia Pietraszewska z kl. IVb i Oliwier Bryzik z kl. II reprezentowali szkołę w VII Powiatowym konkursie gwary pałuckiej – „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – GWARA PAŁUCKA”. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin. Uczniowie doskonale poradzili sobie z recytacją utworów Mirosława Binkowskiego, autora książek: „Mój downiejszy Żnin” i „Kupa śmichu po pałucku”. Ocenie punktowej Jury podlegały następujące aspekty: posługiwanie się gwarą, opanowanie pamięciowe tekstu, intonacja i dykcja, poprawność i staranność interpretacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Bezkonkurencyjna okazała się Zuzanna Jędrzejczak, która zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI. Zuzia interpretowała utwór „Na Dziń Nouczyciela”. W tej samej kategorii, wyróżnienie za wiersz „Mój Harpynta”, otrzymała Edyta Karczewska. Interesującym punktem programu był przygotowany przez bibliotekę pokaz stroju i haftu pałuckiego. Podczas przerwy wszyscy mogli posilić się regionalną strawą pałucką. Nagrody i gratulacje uczestnicy otrzymali od Pana Mirosława Binkowskiego, autora prezentowanych tekstów i przewodniczącego jury.

Marzena Kochowicz-Sobkowiak