Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W kalendarzu szkolnym przyjął się on jako "Dzień Żółty". Chętni uczniowie i pracownicy przybyli do szkoły w żółtych ubraniach lub przyozdobili je innymi elementami w tym kolorze, dając w ten sposób wyraz przyłączenia się do wspólnego świętowania.

Do obchodów tego święta cała społeczność szkolna przygotowywała się od kilku dni. Wszystkie klasy wykonały puzzle życzliwości, które złożyły się na wspólną układankę pod hasłem "Każdy inny - wszyscy równi". Chętni mogli przekazać poprzez radę Samorządu Uczniowskiego życzliwą pocztę. Nastąpiło sfinalizowanie konkursu pt. "Drzwi do świata magicznych słów", mającego na celu podniesienie kultury osobistej uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas IV-VIII mogli skorzystać z przywileju "Szczęśliwego Numeru". Na korytarzach widniały hasła "Miłego dnia". W różnych miejscach w obu budynkach szkoły zawieszono zrywki z pozytywnymi myślami, każdy mógł też odwiedzić stanowisko z "miksturą na życzliwość i szczęście". Specjalnie przygotowana na ten dzień ramka z emotkami posłużyła do wykonania wesołych fotografii.

Osoby o dobrych sercach wsparły leczenie i rehabilitację podopiecznego Fundacji "Pomóż i Ty" poprzez zakup cegiełek z pomocami naukowymi z różnych przedmiotów. 21 listopada rozpoczęła się też w szkole zbiórka żywności, środków higieny i czystości dla seniorów z terenu naszego miasta i gminy pod hasłem "I Ty możesz zostać świętym Mikołajem".

Uczniowie klas siódmych i ósmej wzięli udział w warsztatach na temat "Prawne konsekwencje mowy nienawiści w Internecie".

Zwieńczeniem obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień było spotkanie uczniów i pracowników na dziedzińcu szkoły. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Antonina Zygaj zapoznała zebranych z historią tego święta, przypomniała też na czym polega życzliwość. Wszyscy uczniowie obdarowani zostali przez radę samorządu lizakami, a pracownicy deserkami z pozytywnymi myślami.

Podczas spotkania głos zabrała pani dyrektor Barbara Maciejewska-Kapsa, która odniosła się do idei święta oraz podziękowała za zorganizowanie miłego dnia. Na zakończenie wspólnego spotkania wszyscy odtańczyli "Macarenę". Radosne rytmy utworu wprowadziły tańczących w doskonałe humory.

Uczniowie nie zapomnieli w tym dniu o drugim święcie - Dniu Pracownika Socjalnego. Z życzeniami do pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Wlkp. udali się przedstawiciele klasy V c.

Koordynatorami szkolnego Dnia Życzliwości i Pozdrowień byli: członkowie rady Samorządu Uczniowskiego z opiekunką p. Hanną Burchardt, pedagog szkolny - p. Karina Mróz-Owczarzak, psycholog szkolny - p. Monika Mróz-Grzybowska oraz p. Monika Bleja.

Tekst: Hanna Burchrdt